Logoul lui Breakers Anii de existență: 1983-1985
Proprietar: George Matthews, Randy Vataha (1983), Joseph Canizaro(1984-84)
Stadion: Nickerson Field (20.535) 1983, Superdome (69.658) 1984, CivicStadium (32.500) 1985
Culoare: Ocean blue, Breaker blue, argintiu și alb
Record general în sezonul regulat: 25-29 (.463)

Clasamente anuale și audiențe medii acasă

1983: 11-7 (12,817)
1984: 8-10 (30,557)
1985: 6-12 (19,919)

Marcus MarekNomazii din USFL, theBreakers au văzut liga de la mare la mare strălucitoare. Începând din Boston, la micul Nickerson Field, antrenorul Dick Coury a modelat un club dur și competitiv. Cele 3.772 de yarzi și 20 de eseuri ale veteranului fundaș John Walton au condus a treia cea mai bună ofensivă din ligă până la un meci de playoff. Richard Crump a alergat pentru 990 de metri, Nolan Franz a primit 62 de pase pentru 848 de metri, iar Charlie Smith a primit 54 de mingi pentru 1.009 metri. Linebackerul MarcusMarek a condus o apărare solidă.

Neputând să-și asigure un teren mai bun înBoston, The Breakers a zburat spre New Orleans în anul următor sub conducerea noului proprietar Joe Canizaro. Breakers și-au început anul în Superdome cu un scor de 7-2, dar nici măcar adăugarea fundașului Marcus Dupree nu i-a putut împiedica să se împiedice rău în ultima jumătate a sezonului. Buford Jordan a condus echipa la alergare cu 1.276 de yarzi, bun pentru locul patru în ligă, iar Walton a aruncat pentru 3.554 de yarzi. Nou achiziționatul tight endDan Ross a condus echipa cu 65 de recepții, iar Frank Lockett a prins 56 de pase pentru 1.199 de metri.

Marcus DupreeDupă ce USFL și-a anunțat mutarea în toamnă, Breakers a trebuit să părăsească noua lor casă și și-a continuat drumul spre vest, aterizând în Portland, Oregon. Anul 1985 nu a fost un an pe care fanii lui Breakers ar vrea să și-l amintească. Ofensiva a fost pe ultimul loc în ligă, cu doar 275 de puncte. Jordan a condus cu 817 yarzi, dar jocul de pase a avut probleme sub conducerea luiMatt Robinson și Doug Woodward după retragerea lui Walton. A fost o dovadă a caracterului echipei și a determinării lui Coury că echipa a ajuns atât de departe.

Cea mai bună oră a lor: Aceasta este o egalitate. În 1983, Philadelphia Stars a venit laBoston cu o serie de opt victorii consecutive și a deținut un avantaj de 17-13 în finalul meciului datorită a două pase TD de la Chuck Fusina la Willie Collier. QB-ul lui Breakers, John Walton, a avut, de asemenea, două aruncări pentru a înscrie și a avut nevoie de încă una la ultimul joc al meciului de la linia de 14 yarzi a lui Stars. Walton a trimis o pasă către Charlie Smith, dar mingea a sărit de pe el, s-a rostogolit în aer și în cele din urmă a ajuns în mâinile lui Frank Lockett pentru scorul câștigător, declanșând o sărbătoare sălbatică la micul Nickerson Field. În campania din 1984, Breakers, acum în New Orleans,a jucat un meci cu scoruri mari împotriva echipei vizitatoare Chicago Blitz. NewOrleans avea un avantaj de 28-17 la începutul reprizei a patra, când au început toate focurile de artificii. Blitz a luat un avantaj de 32-28 la începutul sfertului, grație unei recuperări de 92 de yarzi (și a unei conversii de două puncte) și a unei aruncări de 50 de yarzi a lui Vince Evans. Breakers a revenit la conducere când Walton l-a lovit pe Charles Smith cu o lovitură de nouă yarzi cu mai puțin de două minute înainte de final. Cu toate acestea, Blitz a luptat din nou și a marcat un gol de 23 de yarzi pentru a egala la 35-35 la expirarea timpului de joc. În repriza de prelungiri, TheBreakers nu a avut nevoie de mult timp pentru a intra pe teritoriul Chicago. De la Blitz 44, Walton s-a retras și a aruncat o bombă perfectă către Frank Lockett, în viteză, pentru o victorie a celor de la Breakers cu 41-35. Walton a terminat meciul cu 440 de metri de pase și patru eseuri.