1983 Indianapolis 500

Első félidő Szerkesztés

Az újonc Teo Fabi a pole pozícióból az élre állt, és az első 23 kört vezette. A. J. Foyt, aki a hét elején részt vett édesapja temetésén, korán kiesett egy törött váltó u-csuklós összekötővel. Majdnem ugyanebben az időben George Snider, Foyt másik csapata autója gyújtáshiba miatt kiesett. Mindkét Foyt autó kiesett az 50 mérföldes határon túl. Fabi a korai gyorsasági után egy rossz üzemanyagtömítéssel esett ki. Egy korai boxkiállás során a tankolószerkezet meghibásodott, és az üzemanyag szétfolyt az autó körül, de nem gyulladt meg.

A 81. körben Johnny Parsons megpördült Mario Andretti előtt az első kanyarban. Mindkét autó keményen a külső falnak csapódott. Ez volt Andretti első Indy-versenye a Newman/Haas Racinggel, és egy újabb szerencsétlenség az 500-as versenyen.

Második félidő Szerkesztés

Az első félidőben versenyző Bobby Rahal kiesett egy defektes hűtővel. A második félidőben Tom Sneva és Al Unser Sr. tartotta a vezetést. Sneva csapattársa, Kevin Cogan, valamint Geoff Brabham is az első öt közelében haladt.

A 172. körben Tom Sneva vezetett, Al Unser Sr. volt a második. Sneva közvetlenül Mike Mosley lekörözött autója mögött haladt, amikor a boxutca csapata kitette a táblát, hogy az utolsó boxkiállásra készüljön. Másodpercekkel később Mosley megpördült Sneva előtt az első kanyarból kifelé jövet, és a külső falnak ütközött. Mosely a balesetben zúzódást szenvedett. Sneva belülre kanyarodott, és épphogy elkerülte az incidenst. Mosley nevezetes “Indy-veszélye” folytatódott, és ez volt az utolsó köre a Speedwayen – kevesebb mint egy évvel később egy közlekedési balesetben meghalt.

A sárga jelzés kialvásával Sneva a következő körben a boxba állt, a nap utolsó tervezett boxkiállása. Al Unser Sr. szintén a boxban volt. Unser sokkal gyorsabb boxkiállást hajtott végre, mivel úgy döntött, hogy nem cserél gumit, és az élre állt. Sneva lett a második.

BefejezésSzerkesztés

A zöld zászló a 176. körben újra kikerült, Al Unser Sr. vezetett, Tom Sneva pedig a második helyen állt. Ahogy az autók a négyes kanyarban haladtak, az újonc Al Unser Jr. 10. helyezett autója (akkor öt kör hátrányban volt) kiugrott az újraindításnál. Elment Sneva és az apja, Al Sr. mellett is. Egy körrel később Al Jr. elengedte az apját, és beállt az apja és a második helyezett Tom Sneva közé.

A következő néhány körben világossá vált, hogy Al Jr. megpróbálta megzavarni az apját. Al Jr. köztudottan nyíltan drukkolt az apjának, és mellesleg ez volt Al Sr. 44. születésnapja. Amikor a verseny elérte a 180. kört, a versenybírók elkezdték felmutatni Al Unser Jr. kék zászlóját.

A kék “állj félre” udvariassági zászló.

Míg sokak szerint Al Jr. valójában nem tett sok terhelő és szándékos “blokkoló” mozdulatot, jelentős mennyiségű “piszkos levegőt” okozott Sneva számára, és nem adta meg a preferált versenyvonalat. Az akadályoztatás ellenére Al Sr. nem húzott el, és úgy tűnt, nem is tudta növelni az előnyét. A három autó továbbra is nagyon közel haladt egymáshoz. Ahogy fogytak a körök, úgy kezdett egyre nagyobb lenni a vita.

A 13 körrel a vége előtt Sneva az első körben az ifjabb Al unser mellé húzódott. A két autó egymás mellett haladt az első kanyarban, de Al Jr. nem volt hajlandó feladni a terepet.

Tíz körrel a vége előtt a három autó elkezdett felzárkózni a lekörözött forgalomhoz. Al Jr. beragadt Dick Simon autója mögé, és Sneva azonnal lecsapott a pillanatra. Sneva mélyen lefelé kanyarodott, az egymást követő kanyarokban megelőzte Al Jr.-t és Simont, és célba vette a vezető autót. A hátsó kanyarban Sneva előkészítette az előzést, és a harmadik kanyarba érve könnyedén megelőzte Al Unser Sr.-t. A kör vége előtt még két autót megelőzött, és azonnal elkezdett elhúzni. Miközben Sneva elkezdett elhajtani az idősebb Al Unser mellett, az ifjabb Al Unser az első kanyarban megelőzte az apját.

Mivel már nyílt pálya volt előtte, Tom Sneva felvette a tempót és jelentős távolságot tett Unsersék közé. Sneva 11,174 másodperces előnnyel aratott győzelmet. Ez volt Sneva első Indy 500-as győzelme (három korábbi második helyezés után) és George Bignotti főszerelő, George Bignotti rekordot jelentő hetedik Indy 500-as győzelme.

Az összes vitát felkavaró Al Unser Jr. végül kifogyott az üzemanyag az utolsó körben. Leállt a pályán, mielőtt elérte volna a célvonalat, és a célban hat kör hátrányban volt.

A verseny után Szerkesztés

A verseny utáni interjúkban Al Unser Jr. elismerte, hogy megpróbált közbeavatkozni az apja érdekében, azt állítva, hogy “piszkos levegőt” és turbulenciát akart okozni Sneva számára. Azt azonban nem mondta, hogy “blokkolásnak” nevezte. Unser Jr. komoly kritikát kapott az akció miatt, mind a versenyzőktől, mind a médiától. A verseny után azonban az USAC megvizsgálta az esetet, és nem szabott ki büntetést a blokkolásért, arra hivatkozva, hogy valójában nem sértett meg semmilyen írott szabályt. Al Unser Sr. azt állította, hogy nem tudta, mi történik mögötte, és hogy az egyik visszapillantó tükröt elvesztette, a másik pedig eltört. Továbbá Unser Sr. megjegyezte, hogy az utolsó boxkiállásánál elszámította magát, és arra utasította a legénységét, hogy ne cseréljenek gumit. Ennek következtében az utolsó körökben elment a kezelhetősége. Miközben ifjabb Al Snevával csatázott, idősebb Al leginkább azzal volt elfoglalva, hogy a meglazult, rosszul kezelhető autóját ápolja.

Sneva azzal vádolta meg ifjabb Unser-t, hogy megugrotta az újraindítást, és szabálytalanul megelőzte a két vezető autót, mielőtt a zöld jelzés kijött. A verseny után Unser Jr. 2 körös büntetést kapott, amiért két autót megelőzött a zöld jelzés előtt, de a büntetés nem került pozícióba. Unser így is az első tízben végzett, mint a legjobb újonc. Az év újonca díjról azonban lemaradt, amit a pole pozícióból induló Teo Fabi kapott meg.