Great Moments In Baseball History: The 1989 Oakland A’s Achieve Immortality – CBS Sacramento Great Moments In Baseball History: Az 1989-es Oakland A’s Achieve Immortality

2015. június 4: By Sam McPherson

Az 1989-es Oakland Athletics sok minden volt, többek között World Series bajnokok. Nehéz utat jártak be azonban, hogy eljussanak odáig: az 1988-as World Series-t annak ellenére elveszítették, hogy nagy favoritok voltak. Ezt a pillanatot az A’s sajnos az 1990-es World Seriesben újra megismételte. De a döntőbe jutott vereségek között az Oakland Athletics 1989-es változata elérte a halhatatlanságot.

A csapat 99 mérkőzést nyert, annak ellenére, hogy az 1988-as American League legértékesebb játékosát, Jose Cansecót 97 mérkőzésre sérülés miatt elveszítette. Az All-Star closer Dennis Eckersley is kihagyott majdnem hét hetet a szezonból, május végétől július közepéig. Ó, és az 1988-as AL év újonca, Walt Weiss is kihagyott 78 mérkőzést. Hány csapat veszítene el három ilyen kulcsjátékost, és tudna mégis 99 győzelmet aratni? Nem sok.

Ez egy tehetségben és vágyakban gazdag csapat volt. Az A’s küldetése az volt, hogy megnyerje a sorozatot, miután a Los Angeles Dodgers egy szerencsés lendülettel és egy forró ász dobóval 1988-ban a bajnoki címig lovagolt, és meglehetősen könnyen legyőzte az Oaklandet öt meccsen. Ezt a csapatot nem akarták megfosztani a bajnoki címétől.

A sérülések miatt az A’s csak augusztus 10-én vette át végleg az első helyet, amikor Canseco és Eck is 100 százalékos állapotban volt. A nyár közepén az örökös All-Star Rickey Henderson visszaszerzése sem ártott. Rickey fantasztikusan teljesített otthon, az oaklandi szurkolók előtt – mindössze 85 mérkőzésen 52 bázist lopott az A’s-ban.

A szezonban az első alapember Mark McGwire (33 hazafutás, 95 RBI), a kijelölt ütő Dave Parker (22 HR, 97 RBI) és a harmadik alapember Carney Lansford (.336-os átlag, 37 lopás) voltak a csapat oszlopos tagjai. Ismét elképesztő volt a kezdő dobás is: Négy különböző A’s-játékos nyert legalább 17 mérkőzést 1989-ben.

Dave Stewart a szokásos módon 21-9-es rekordot ért el 3,32-es ERA-val, míg Mike Moore (19-11, 2,61) és Storm Davis (19-7) egyaránt 19 győzelmet aratott. Bob Welch és az ő 17-8-as rekordja 3.00 ERA-val, és ez egy félelmetes rotáció volt, amit heti rendszerességgel kellett feltörniük az ellenfeleknek.

Eckersley még mindig 33 meccset mentett meg 4-0-s rekorddal és 1.56-os ERA-val, míg a balkezes Rick Honeycutt (12 mentés, 2.35) és a jobbkezes Todd Burns (8 mentés, 2.24) ügyesen helyettesítette Eck-et, amikor ő kiesett. Az A’s vezette a mentések számát az AL-ben, köszönhetően ennek a váltótriónak, akik készen álltak, amikor Tony LaRussa menedzser hívta őket.

Az AL Championship Series-ben az Oakland a Toronto Blue Jays-szel került szembe – akik néhány szezonnal később természetesen kiérdemelték a saját halhatatlanságukat. De 1989-ben még nem álltak készen. Az A’s az első két meccset otthon, a Coliseumban könnyedén megnyerte, majd miután a Blue Jays a harmadik meccsen elverte Davist, az igazi show igazán elkezdődött a baseballrajongók számára.

Henderson két HR-rel négy pontot szerzett, míg Canseco a legmélyebb labdát ütötte, amit élő adásban valaha is látott valaki, tényleg: A YouTube még mindig imádja ezt a hazafutást. Az ötödik ütés José ütőjéről elszállt a Blue Jays számára, és soha nem is igazán tértek magukhoz. Az A’s 6-5-re nyerte a negyedik meccset, az ötödik meccsen pedig Stewart és Eck együttesen 4-3-ra kiütötte a Torontót.

Az Oakland számára ismét a világbajnokság volt a tét, és a csapat az öböl menti riválisokkal, a San Francisco Giantsszel került szembe. A négymeccses söprés során, amely egyáltalán nem volt túl versenyképes – a Giants a sorozat egyetlen pontján sem vezetett – az A’s egy domináns bemutatóval helyrehozta az 1988-as hibákat.

Összességében az Oakland 32-14-re győzte le a San Franciscót, és 44-28-ra ütötte le őket. Az A’s az első két mérkőzést a Coliseumban 5-0-ra és 5-1-re nyerte, Stewart és Moore domináns teljesítményének köszönhetően. Miután a Loma Prieta földrengés miatt a harmadik mérkőzést 10 nappal el kellett halasztani, az Oakland ott folytatta, ahol abbahagyta.

Stewart kezdte a harmadik mérkőzést, és három futáson tartotta a Giants-et, mielőtt az S.F. négy értelmetlen futást szerzett az A’s bullpen-től a kilencedik inningben a 13-7-es vereség során. Moore dobta a negyedik meccset, és ő is nagyon erős volt ismét. A Giants ismét későn jutott el négy futásra az Oakland bullpenjéhez, de a 9-6-os A’s győzelemmel négy meccsen eldöntötte a sorozatot.

Természetesen Stewart lett az MVP, de igazából több A’s is megkaphatta volna a díjat. Az Oakland csapatként .301-et ütött a sorozatban, így Canseco (.357, egy HR, három RBI), Henderson (.474, egy HR, három RBI), Dave Henderson (.308, két HR, négy RBI), Lansford (.438, egy HR, négy RBI) és az elkapó Terry Steinbach (egy HR, hét RBI) mindannyian méltóak voltak az MVP státuszra.

Az A’s dominanciája olyannyira teljes volt, hogy az egész World Series során mindössze hat dobót használtak. Stewart első mérkőzésen mutatott teljes gól nélküli shutoutja azonban megadta a sorozat alaphangját. Eckersley-re csak egy meccsen volt szükség, és ez volt a negyedik mérkőzés döntője.

Az 1990-es sorozatban persze az Oaklandet is elsöpörte a Cincinnati Reds, és az azóta eltelt kilenc szezon utáni szereplés során az A’s nem jutott vissza az MLB rájátszásának címvédő körébe. Az Oakland 1990 óta összesen hét AL West bajnoki címet nyert, de az ALCS-be csak kétszer jutott be (1992, 2006) ebben az időszakban.

A baseball pénzügyi dinamikája megváltozott az 1990-es évek elején, így az A’s az egyik legtöbbet költő csapatból a legkevesebbet költő csapatok közé került. 2003 óta egyetlen kispénzű csapat sem nyert sorozatot, így ha az Oakland a közeljövőben újra nyerne, az elképesztő teljesítmény lenne.

A Bay Area szurkolói egyelőre nem csak egy földrengés miatt emlékezhetnek az 1989-es őszi klasszikus csatára: Úgy emlékezhetnek rá, mint egy domináns csapat utolsó bajnoki címére, amely zsinórban három bajnoki címét nyerte meg nagy könnyedséggel. A Bay Area baseball történetében csak az 1972-74-es A’s nyert szintén háromszor egymás után bajnoki címeket, és jó esély van rá, hogy ez soha többé nem fordul elő.

Sam McPherson szabadúszó író, aki baseball, futball, kosárlabda és fantáziasportokkal foglalkozik számos online oldalon, többek között a CBS, az AXS és az Examiner számára.