Fotbalový tým CHS vyhrál státní šampionát

V sobotu 7. prosince vypukly na stadionu Mount Tahoma v Tacomě velkolepé oslavy, když starší zadák Camas High School (CHS) Blake Asciutto poklekl na trávník při závěrečném zápase státního šampionátu 4A a zpečetil tak druhý titul Papermakers za poslední čtyři roky.

V tu samou chvíli, jen 20 metrů od nich u postranní čáry, hráči omočili hlavního trenéra CHS Jona Eagla ledovou vodou a emoce vybuchly, jako by byly odšpuntovány z obří lahve šampaňského.

„Tohle je upřímně nejlepší pocit, jaký jsem kdy v životě zažil,“ řekl senior Randy Yaacoub poté, co Papermakers porazili Bothell High School (BHS) 35:14 a završili tak neporaženou sezonu.

Poté, co v minulé sezóně skončili 5-5 a nekvalifikovali se na státní turnaj, nazvali Papermakers kampaň 2019 „Turné pomsty“, což se stalo mottem týmu v průběhu celé sezóny.

Hráči si ale pravděpodobně nepředstavovali tak dokonalé zakončení celosezónní cesty týmu za vykoupením; Papermakers (14-0) porazili všech pět týmů, které je v minulé sezoně porazily, včetně Cougars, kteří ukončili své tažení v roce 2018 jednobodovým vítězstvím v 10. týdnu play-off.

„Znovu jsme si zahráli s Bothellem a vyhráli jsme. Znamená to všechno,“ křičel po zápase starší záložník CHS Tai Tumanuvao.

Hráči se navzájem objímali, skákali nahoru a dolů s adrenalinovým jásotem, když úředníci vcházeli na hřiště s trofejí státního šampionátu. Juniorský running back Jacques Badolato-Birdsell pevně svíral trofej oběma rukama, zatímco pózoval pro fotografie se svými spoluhráči poté, co v kariéře naběhal 34krát za 207 yardů a tři touchdowny.

„Loňská prohra (s Bothellem) nás opravdu motivovala,“ řekl. „Dokázali jsme to. Letos jsme jim ukázali, co v nás je, a bratrství, které jsme tu vytvořili, nebude zapomenuto. Budu na všechno vzpomínat.“

Po vyfotografování hráči odnesli trofej fanouškům, kteří na zaplněných tribunách také propukali v blažené emoce.

„Je tak důležité, že se můžete ohlédnout a vidět všechny ty červené na tribunách,“ řekl Eagle, promočený, ale usměvavý. „Znamená to hodně. Je to rozdíl.“

„Tohle je opravdová rodina“

Když se během pozápasových oslav Papermakers vrátila na stadion studená mlha, hráči přemýšleli o své cestě středoškolským fotbalem, která začala, když byli v roce 2016 prvňáky, když CHS vyhrála svůj první státní šampionát a v boji o titul porazila Richland High School v Tacoma Dome.

„Už jen to, jak jsme sledovali hru toho týmu, nás všechny povzbudilo, abychom se chopili tohoto okamžiku,“ řekl Yaacoub. „Tvrdě jsme pracovali, abychom se sem dostali.“

Hráči řekli, že budou vzpomínat hlavně na tvrdou práci, kterou odvedli, a na přátelství, která vznikla.

„Tvrdá práce poráží talent, když talent nepracuje tvrdě. Všechny ty dny, kdy jsme vstávali brzy a trénovali před školou, kdy jsme byli zpocení a nemohli jsme se před školou ani osprchovat, to všechno stojí za to,“ řekl Asciutto.

Starší obránce Caadyn Stephen, hráč Univerzity Jižní Kalifornie, který se loni přestěhoval do Camasu z Aljašky, aby se více seznámil s vysokoškolskými programy, utrpěl v září zranění zad, ale zůstal pevně spojen se svým týmem a během mistrovského zápasu podporoval hráče od postranní čáry.

„Hraju za nejlepší středoškolský tým v zemi,“ řekl. „Tohle místo mi změnilo život. Upřímně řečeno, nemohl jsem si přát lepší místo, lepší tým nebo lepšího trenéra, za kterého bych mohl hrát.“

Senior Jackson Clemmer řekl, že pouto, které sdílí se svými spoluhráči, se jim vryje do duše na celý život.

„Je to rodina,“ řekl. „Jen se rozhlédněte po všech těch klucích. Tohle je skutečná rodina a skutečné emoce a všichni teď pláčou a prostě si tenhle neuvěřitelný okamžik užívají. Za deset nebo dvacet let budeme všichni stále dobrými přáteli díky tomu, co jsme právě prožili.“

CHS se brzy ujímá kontroly

Po celodenním silném dešti si mraky a vítr daly během mistrovského zápasu malou přestávku a vrátily se až v polovině oslav vítězství Papermakers.

CHS využila příznivých podmínek a skórovala hned při svém prvním útoku v zápase, kdy Badolato-Birdsell doběhli na 5 yardů a do konce první čtvrtiny zbývalo 9 minut a 33 sekund, čímž zakončili sedm zápasů na 85 yardů.

Při dalším útoku týmu Papermakers nasbíral Badolato-Birdsell 63 yardů na devíti přeneseních a Tyler Forner skóroval z 1 yardu, čímž se Papermakers dostali do vedení 14:0 4:22 minuty před koncem první čtvrtiny.

Badolato-Birdsell udeřil znovu ve druhé čtvrtině, když se po 48 yardech dostal do koncové zóny a 5:30 před koncem prvního poločasu vedl CHS 21:0.

BHS odpověděla 6yardovým touchdownem Blakea Bickhause 56 sekund před koncem druhé čtvrtiny.

Pumy pokračovaly v pohybu míče i při svém prvním útoku ve druhém poločase a zakončily ho touchdownem z 39 yardů, který chytil Jordyn Turner a snížil náskok Papermakers na 21:14.

Ve třetí čtvrtině, poté co CHS získala díky nepovedenému puntu skvělou pozici na hřišti, toho Papermakers využili, když Clemmer překonal dva obránce a získal touchdown z 28 yardů na 28:14 pro CHS.

Na začátku čtvrté čtvrtiny si oba týmy vyměnily punty, než Cougars (11-3) otočili míč na downs a Papermakers se vydali na dlouhou cestu, kterou zakončil Badolato-Birdsell svým třetím touchdownem v zápase na 3 yardy, čímž Camas získal vedení 35:14 2:45 před koncem zápasu.

Poté Clemmer předvedl další vrcholný kousek, tentokrát v obraně, když zachytil míč jednou rukou při závěrečném útoku BHS.

„Celý týden jsme se během tréninku zaměřovali na číslo 13 (Turner), protože je to vysoký rychlý chlapík, takže jsme věděli, že musíme chránit hluboký míč,“ řekl Clemmer. „Mým úkolem bylo zůstat hluboko a já jsem prostě zůstal hlouběji než on a nějak se to stalo.“

Forner vedl Papermakers v obraně se sedmi tackly a jedním sackem. Úzkostlivá obrana Camasu omezila Cougars na 287 yardů celkového útoku.