Havsilke: världens mest exklusiva textil auktioneras ut den här veckan

På onsdag kommer ett märkligt föremål att auktioneras ut på Landmark on the Park på Upper West Side.

Vid en första anblick är det inte mycket som är anmärkningsvärt med lot 200, en turbanliknande hatt med en mörk gyllene nyans. Vid närmare granskning ser trådarna ut att likna människo- eller hästhår, men den är i själva verket vävd av en silkesfiber som är okänd för de flesta New York-bor.

Förvisso är det sällan som föremål tillverkade av detta material auktioneras ut – det finns bara omkring 60 kända föremål och den senaste offentliga försäljningen kan härröra så långt tillbaka som till 1767. Som auktionsförrättaren Bob Ross fritt medger är uppskattningen för hatten (5 000-8 000 dollar) inte mycket mer än en vild gissning. ”Jag har ingen aning om vad den skulle kunna säljas för”, säger han. ”Vi får se hur välinformerad marknaden är.”

Marknaden kan förlåtas om den är dåligt informerad. När vi tänker på silke framkallar vi ofta bilder av insekter, såsom silkesmaskar, eller spindlar. Men just den här hatten har ett helt annat ursprung. Dess trådar tillverkades av ett blötdjur från Medelhavet, den ädla pennmusslan Pinna nobilis.

Med en höjd på upp till en meter förankrar sig dessa stora tvåskaliga musslor i havsbotten genom att släppa ut hundratals fibrer, så kallade byssus (tänk på de grånade trådar som du kan hitta på en vanlig mussla). När den väl har extraherats från skalet, rengjorts och spunnits har den en vacker mörk kastanjefärg, som en gång jämfördes med ”det polerade guldet hos vissa flugor och skalbaggar”.

Horatio Nelson planerade att skicka handskar av byssus till Lady Hamilton.
Horatio Nelson planerade att skicka handskar av byssus till Lady Hamilton. Fotografier: Historiskt sett har föremål tillverkade av renat byssus, som egentligen kallas sjösilke, varit högt värderade. Enligt historikern Procopius från 600-talet gav den bysantinske kejsaren Justinianus I en mantel av sjösilke som gåva till fem armeniska satraper. Sedan dess har fascinationen för denna marina fiber inte avtagit och nått sin höjdpunkt i modern tid. Den brittiske amiralen Horatio Nelson skrev om sin avsikt att skicka sin älskarinna Emma Hamilton ett par handskar gjorda av byssus. Jules Verne valde att klä sin berättare i Twenty Thousand Leagues Under the Sea, dr Pierre Aronnax, i ”sjöstövlar, en mössa av utterskinn, en rock av byssus fodrad med sälskinn”.

Denna entusiasm höll inte i sig under 1900-talet, då materialet kämpade för att hitta en plats i vår värld av syntetmaterial. Italienska fascister flirtade kortvarigt med det och föreställde sig att det skulle kunna användas som kamouflage, täckmaterial för flygplan och till och med gasmasker. Sådana visioner visade sig vara illusoriska och i slutet av andra världskriget var vävningen begränsad till en handfull kvinnor i Italien.

Inspektera parti 200 och det är inte svårt att förstå varför vi inte bär havssilke i dag. Hatten väger bara 83 gram, men enligt Felicitas Maeder, forskare vid naturhistoriska museet i Basel, kan den vara tillverkad av byssus från 80 blötdjur. Var och en av dessa gigantiska snäckor skulle ha varit tvungen att dras upp från havsbottnen innan deras byssus kunde skäras av, rengöras, vävas och spinnas. Detta krävde en enorm mängd tid och arbete. Det var också mycket destruktivt för de marina ekosystemen (tack och lov är Pinna nobilis nu skyddad enligt EU:s lagstiftning; det är olagligt att skörda byssus i Medelhavet).

Vi skulle kunna frestas att glädja oss åt byssusens nedgång, denna fiber som krävde att man förstörde så många jättelika blötdjur för att tillverka en enda hatt. Men i dag är vi alltför bekanta med kostnaderna för de syntetiska material som nu omger oss. Otaliga marina däggdjur och sjöfåglar dör varje år efter att ha fått i sig plast. Oljeutsläpp, som en stor del av våra kläder i slutändan kommer från, kan också orsaka stora skador på musslor. Mot bakgrund av dessa anklagelser börjar den småskaliga skörden av havssilke verka godartad. Det kan vara så att den ekologiska kostnaden för det parti som säljs är lägre än för många av de plastföremål som omger oss hemma.

Inte att sjösilke kommer att göra comeback. Nyligen varnade forskare för utbrott av massdödlighet utan motstycke hos Pinna nobilis som hotar artens överlevnad. Från Spaniens kust till Cypern har dykare upptäckt spöklika fält av tomma snäckor. Nya studier har visat att dödsfallen beror på utbrott av en parasit och mykobakterier. Oroliga biologer försöker skydda arten genom att flytta friska individer till akvarier eller skörda deras larver som sedan kan odlas i akvarier.

Det öde som dessa tvåskaliga musslor går till mötes är inte exceptionellt. Under de senaste åren har koraller, sjöborrar och blötdjur alla drabbats av sjukdoms- eller dödlighetsutbrott som ofta tros vara kopplade till stigande vattentemperaturer.

Det är ett försvinnande som lätt kan gå obemärkt förbi i det hektiska stadslivet och som utan tvekan kommer att ignoreras när budgivningen inleds för onsdagens auktion. Men kanske borde den plötsliga ankomsten av denna fiber i staden generera mer än förundran, utan fungera som en tyst påminnelse om den oöverskådliga förlusten som sker i våra hav och dess förhållande till mänsklig längtan.

– Edward Posnett är författare till Strange Harvests: The Hidden Histories of Seven Natural Objects (Viking)

{{#ticker}}

{{topLeft}}

{{bottomLeft}}

{{topRight}}

{{bottomRight}}

{{#goalExceededMarkerPercentage}}

{{/goalExceededMarkerPercentage}}

{{/ticker}}

{{heading}}

{{#paragraphs}}

{{.}}

{{/paragraphs}}}{{highlightedText}}

{{#cta}}{{text}}{{/cta}}}
Remind me in May

Accepterade betalningsmetoder: Visa, Mastercard, American Express och PayPal

Vi kommer att kontakta dig för att påminna dig om att bidra. Håll utkik efter ett meddelande i din inkorg i maj 2021. Om du har några frågor om att bidra är du välkommen att kontakta oss.

Ämnen

  • Mode
  • Marinliv
  • features
  • Dela på Facebook
  • .

  • Dela på Twitter
  • Dela via e-post
  • Dela på LinkedIn
  • Dela på Pinterest
  • Dela på WhatsApp
  • Dela på Messenger

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.