Marele Premiu al Franței din 1988

Prost a condus în fața lui Senna și a celor două Ferrari, iar Piquet a depășit cele două Benetton pentru locul cinci. În ciuda îngrijorărilor din boxele McLaren cu privire la un consum prea mare de combustibil (citirile de la bordul mașinilor arătau un consum mai mic decât cel pe care telemetria Honda îl spunea echipei), Ron Dennis a fost, se pare, pregătit să își lase piloții să rămână fără combustibil în detrimentul unui sezon perfect, dacă asta îi învăța să fie mai conservatori, având în vedere avantajul lor evident față de ceilalți piloți, deși, în cele din urmă, citirile de la bord s-au dovedit a fi corecte. Prost a păstrat un avantaj de două secunde față de Senna până la opririle la boxe de la mijlocul cursei, în timp ce o oprire timpurie a lui Berger în turul 22 i-a permis coechipierului Alboreto să treacă pe locul trei. În timp ce ambele McLaren-uri se întreceau între ele în față, se distanțau în continuare de pluton, uneori cu o secundă pe tur.

Senna a făcut oprirea la boxe cu trei tururi înaintea lui Prost, ceea ce i-a permis să preia conducerea datorită unei opriri lente a lui Prost cu o roată din față lipită, dar traficul de pe linia dreaptă Mistral (inclusiv un Piquet mai puțin util care, cel mai probabil, s-a bucurat să-l vadă pe Senna pierzând conducerea în favoarea lui Prost de aproape) și o problemă la cutia de viteze i-au permis lui Prost să se apropie de el și apoi să-l depășească în turul 61, când i-au depășit pe Alex Caffi și Pierluigi Martini în curba Signes. Între timp, Berger a recuperat locul al treilea doar pentru ca Alboreto să-l depășească din nou în timpul opririlor la boxe, în timp ce Mansell a suferit al șaptelea abandon consecutiv, abandonând în turul 49 cu probleme la suspensie, deși era în urmă de câteva tururi din cauza pierderii de putere a motorului său Judd V8. După ce a revenit la boxe și s-a curățat, englezul a părăsit circuitul profund nemulțumit de performanțele lui Williams, alimentând speculațiile continue din presă că va părăsi echipa la sfârșitul anului pentru a se alătura echipei Ferrari, după ce echipa italiană a anunțat că nu-l va păstra pe Alboreto pentru 1989. În ciuda faptului că zvonurile s-au dovedit a fi corecte, Mansell a continuat să nege că se va alătura Ferrari.

În ultimele tururi, Prost s-a distanțat în timp ce problemele cutiei de viteze a lui Senna au continuat, pierzând mai multe viteze. Brazilianul a terminat în cele din urmă la aproape 32 de secunde în spatele francezului, deși avea încă aproape 35 de secunde avans față de Alboreto, ultimul om din turul întâi. Berger a fost al patrulea, în fața lui Piquet, care a suferit și el probleme la cutia de viteze în ultimele etape ale cursei; ultimul punct a revenit Benetton-ului lui Nannini. Franța a fost pentru prima dată de la Marele Premiu de la Monaco din 1987 când Alboreto a terminat în fața coechipierului său într-o cursă în care au terminat amândoi. În timpul cursei, Alboreto a avut avantajul unei mașini aproape perfect echilibrate, în timp ce Berger s-a plâns de subvirare severă, ceva de care nu era nevoie în virajul Signes de mare viteză de la finalul Mistralului.

Cel mai rapid tur al cursei, un 1:11.737 stabilit de Prost în turul 45, a fost cu peste două secunde mai lent decât cel de 1:09.548 stabilit de Piquet la bordul unui Williams cu motor Honda în anul precedent – o consecință a restricțiilor impuse motoarelor turbo în acest sezon, diferența majoră fiind reprezentată de vitezele atinse pe linia dreaptă Mistral, acum lungă de 1 km. În 1987, cele mai rapide mașini turbo (echipate cu motoare Honda) au fost cronometrate la 325 km/h (202 mph) pe această linie dreaptă. În 1988, viteza maximă a fost înregistrată la 311 km/h (193 mph).

Pentru Prost a fost a treia victorie în Marele Premiu de acasă, după ce a câștigat atât în 1981, la Dijon (prima sa victorie în Marele Premiu), cât și în 1983, pe toată lungimea Paul Ricard. În ambele ocazii, el a condus pentru echipa de uzină Renault.