1985 Indianapolis 500

În prima linie (de la stânga la dreapta): #10 Bobby Rahal la exterior, #37 Scott Brayton la mijloc, #6 Pancho Carter în pole position.

StartEdit

Începând cursa, primii doi clasați în calificări, Pancho Carter și Scott Brayton au fost considerați outsideri, din cauza problemelor de fiabilitate ale motorului Buick. Mario Andretti a apărut ca favorit în ziua cursei.

Ziua cursei a răsărit însorită și caldă. Mary F. Hulman a dat comanda de pornire a motoarelor cu puțin înainte de ora 11 a.m., iar plutonul s-a îndepărtat pentru tururile de start. La steagul verde, Bobby Rahal a luat startul din exteriorul primei rânduri și a preluat conducerea în virajul 1. Brayton s-a instalat pe locul al doilea, dar Carter, cel aflat în pole position, a alunecat pe locul al patrulea. Până în turul trei, Mario Andretti l-a luat pe Brayton pe locul doi, iar Rahal a continuat să conducă primul tur.

În primele tururi, Carter a alunecat în clasament, iar în turul 6 a intrat la boxe cu o pompă de ulei defectă. El a devenit al doilea polesitter care a terminat pe ultimul loc (locul 33) după Cliff Woodbury în 1929.

Bobby Rahal a condus primele 14 tururi. În turul 15, George Snider și Josele Garza au suferit amândoi o explozie de motor, aducând primul avertisment. Mario Andretti a avut o oprire la boxe mai rapidă și a ieșit pe pistă ca nou lider în turul 16.

Prima jumătateEdit

Ziua lui Buick s-a încheiat în turul 19 când Scott Brayton s-a oprit pe pistă cu motorul suflat din cauza unui perete de cilindru fisurat. După ce a păstrat o marjă strânsă față de Andretti, Bobby Rahal a intrat la boxe în turul 52 cu o problemă la wastegate-ul turbocompresorului. După mai multe opriri lungi la boxe, Rahal a abandonat în cele din urmă cu 84 de tururi.

Mario Andretti a continuat să domine, cu Danny Sullivan acum pe locul doi. De asemenea, sus în competiție au fost Emerson Fittipaldi, Al Unser, Jr. și Al Unser, Sr.

În turul 61, A. J. Foyt a intrat la boxe cu o mașină cu manevrabilitate slabă, pe locul 20. După un schimb aprins de replici cu echipa sa, s-a stabilit că aripa față era ruptă. Un Foyt furios a luat-o razna în jurul mașinii, s-a lovit de alimentator, s-a vărsat combustibil și a început un incendiu în zona boxelor. Focul a fost stins rapid. Foyt a ieșit din cursă cu doar un tur mai puțin pentru a atinge pragul de 10.000 de mile în carieră la Speedway. Al Unser, Sr. a fost penalizat pentru că a trecut peste furtunul de aer, ceea ce l-a coborât în clasament, Al Unser, Jr. care era în primii cinci, a abandonat în turul 91 cu o defecțiune la motor.

A doua jumătateEdit

La jumătatea cursei, doar patru mașini au rămas în plutonul fruntaș. În ordine, acestea erau Mario Andretti, Emerson Fittipaldi, Tom Sneva și Danny Sullivan. După opririle la boxe cu steag verde, Sullivan a trecut pe locul 2, fiind singurul pilot dintre ei care a făcut o oprire doar pentru combustibil.

Danny Sullivan se roteșteEdit

La scurt timp după jumătatea cursei, Danny Sullivan a primit un apel radio de la echipa sa, dar a înțeles greșit mesajul. El a crezut că au spus că mai sunt doar 12 tururi de parcurs. În realitate, mai erau încă peste 80 de tururi rămase. Sullivan a mărit rapid puterea turbocompresorului și a început să se apropie de Andretti pentru a prelua conducerea. În turul 120, Sullivan a tras la interior pe prima linie dreaptă și a preluat conducerea la intrarea în primul viraj. Andretti s-a ținut tare, forțându-l pe Sullivan să facă depășirea sub linia galbenă, pe o pistă oarecum dură și plată. Dintr-o dată, mașina a alunecat când Sullivan a ieșit de pe platformă, iar partea din spate s-a desprins. Ieșită de sub control, mașina lui Sullivan a început o rotire de 360 de grade în sens invers acelor de ceasornic, direct în fața lui Andretti, în curba scurtă de sud. Andretti și-a prins mașina în interior și a trecut nevătămat. Între timp, Sullivan s-a învârtit complet, nu a lovit nimic, iar motorul s-a blocat pentru o clipă. Când fumul din pneuri a dispărut, Sullivan a observat că era îndreptat în direcția corectă și a băgat mașina în viteză. Motorul a prins, iar Sullivan s-a îndepărtat cu putere pentru a relua cursa.

Întoarcerea a fost considerată imediat unul dintre cele mai electrizante momente din istoria Indy, atât pentru abilitatea lui Andretti de a evita mașina lui Sullivan care se învârtea, cât și pentru recuperarea lui Sullivan după învârtire. Sullivan a considerat că faptul că a ieșit nevătămat din derapaj a fost datorat în proporție de 50/50 abilității și „norocului prostesc”. Decizia de o fracțiune de secundă a lui Andretti de a vira la interior (o mișcare mai dificilă, prinderea propriei mașini în jos) a fost rezultatul experienței sale dintr-un incident foarte asemănător cu doi ani mai devreme. În cursa din 1983, Andretti s-a confruntat cu o situație aproape identică atunci când Johnny Parsons s-a rotit în fața sa la intrarea în prima curbă. Andretti a fost forțat să încerce să evite mașina lui Parson prin exterior, cele două mașini s-au ciocnit, iar Andretti s-a izbit puternic de peretele de beton.

#3 Mario Andretti, #40 Emerson Fittipaldi, #20 Don Whittington

S-a arborat imediat steagul galben, iar atât Sullivan cât și Andretti au făcut opriri la boxe pentru pneuri și combustibil. Opririle lor l-au adus pentru scurt timp pe Emerson Fittipaldi în frunte, până când și el a oprit sub avertizare. Acest lucru l-a lăsat pe Andretti din nou în frunte, cu Tom Sneva al doilea și Sullivan al treilea. La relansarea cursei, mai multe mașini cu depășiri au început în fața liderilor. Intrând în virajul 1 în turul 124, Howdy Holmes a derapat și a intrat în sfertul din spate al lui Rich Vogler. Vogler a fost trimis puternic în zid, derapând în fața liderilor. Andretti a evitat epava, dar Sneva și-a blocat frânele și s-a rotit larg în fața lui Sullivan, care a scăpat nevătămat. Sneva s-a lovit de zid, dar nu a fost rănit. Vogler, cu o contuzie și două tăieturi deasupra pleoapei, a fost transportat pe calea aerului la Spitalul Metodist pentru tratament suplimentar.

După curățare, cursa a revenit din nou la Mario Andretti în frunte și Danny Sullivan al doilea. În turul 140, Sullivan a încercat pentru a doua oară să treacă de Andretti, exact în același loc ca și cu 20 de tururi înainte. De data aceasta a făcut depășirea în mod curat și a început să se îndepărteze.

Danny Sullivan a început să se îndepărteze în voie în ultimele 50 de tururi. Mario Andretti începea să se zbată și a fost depășit de Emerson Fittipaldi pentru locul doi timp de câteva tururi.

FinishEdit

Mario Andretti a prins o pauză în turul 175 când John Paul, Jr. s-a accidentat în virajul 2. Paul a pierdut o roată și s-a învârtit aproape frontal în peretele exterior în apropierea virajului 2 Suites. El nu a fost rănit grav. Andretti, între timp, s-a grupat în spatele lui Sullivan și a făcut cursa strânsă în ultimele tururi.

După ce a fost un factor aproape toată după-amiaza, Emerson Fittipaldi a ieșit din cursă cu o presiune scăzută a uleiului și o conductă de combustibil ruptă cu doar 12 tururi înainte de final.

În turul 192, Bill Whittington s-a accidentat în virajul 3. Accidentul a dus la un restart cu trei tururi înainte de final. Andretti s-a aliniat la trei mașini în spatele lui Sullivan, iar când a ieșit verdele, a reușit să ia rapid ambele mașini încolonate. Cu două tururi înainte de final, Sullivan avea un avans confortabil de 2,4 secunde. Andretti nu a reușit să reducă diferența, iar Sullivan a câștigat primul său Indy 500 cu 2,477 secunde în fața lui Mario Andretti.

Andretti și-a egalat cel mai bun rezultat în cursă, în afară de victoria sa din 1969. Andretti a fost dezamăgit într-un interviu declarând:: „Al doilea e nașpa. Aceasta a fost cea mai bună șansă a mea de a câștiga de la victoria din 1969. Am scos multe din mașină, dar nu a fost suficient de bun. I-am lăsat mult spațiu lui Danny pe șosea și el a ieșit în trombă. Am ales calea de urmat și s-a întâmplat să fie cea corectă. Știam că era fiert când a coborât pe apron, dar… a fost doar norocos, atâta tot.”

Despre victoria sa, Sullivan a declarat mai târziu, în 1995:

„Mario și cu mine suntem cei mai buni prieteni, dar a fost atât de supărat de înfrângere încât nu a mai vorbit cu mine timp de un an. A bătut palma cu oricine în afară de mine timp de câteva luni. Îl enerva pentru că se simțea ca și cum ar fi avut-o câștigată. Am avut probabil cea mai bună mașină de pe teren, la fel și el, dar în cele din urmă am ieșit învingător.”