1985 Indianapolis 500

Az első sor (balról jobbra): #10 Bobby Rahal kívül, #37 Scott Brayton középen, #6 Pancho Carter a pole pozícióban.

StartEdit

A verseny előtt az első két helyezett, Pancho Carter és Scott Brayton esélytelenebbnek számított a Buick motor megbízhatósági problémái miatt. Mario Andretti lett a verseny napjának favoritja.

A verseny napja napsütésesen és melegen virradt. Mary F. Hulman nem sokkal 11 óra előtt kiadta a parancsot a motorok indítására, és a mezőny elhúzott a tempó körökre. A zöld zászlónál Bobby Rahal az első sorból kívülről indult, és az 1-es kanyarba érve átvette a vezetést. Brayton beilleszkedett a második helyre, de a pole-ból induló Carter visszacsúszott a negyedik helyre. A harmadik kanyarra Mario Andretti megelőzte Braytont a második helyen, Rahal pedig az első körben az élre állt.

Az első néhány körben Carter lecsúszott az élről, és a 6. körben meghibásodott olajpumpa miatt kiállt a boxba. Ő lett a második pole-versenyző, aki az utolsó (33.) helyen végzett Cliff Woodbury után 1929-ben.

Bobby Rahal vezette az első 14 kört. A 15. körben George Snider és Josele Garza is motorhibát szenvedett, ami az első figyelmeztetést vonta maga után. Mario Andretti gyorsabb boxkiállást hajtott végre, és a 16. körben új vezetőként jött ki a pályára.

Első félidő Szerkesztés

A Buickok napja a 19. körben ért véget, amikor Scott Brayton megállt a pályán egy megrepedt hengerfal miatt felrobbant motorral. Miután szorosan tartotta a különbséget Andrettivel szemben, Bobby Rahal az 52. körben a bokszba ment a turbófeltöltő wastegate problémájával. Több hosszú boxkiállás után Rahal végül 84 körrel kiesett.

Mario Andretti továbbra is dominált, Danny Sullivan pedig már a második helyen állt. Szintén magasan versenyben volt Emerson Fittipaldi, Al Unser, Jr. és Al Unser, Sr. is.

A 61. körben A. J. Foyt a 20. helyen, rosszul kezelhető autóval érkezett a boxba. A stábjával folytatott heves szóváltás után megállapították, hogy az első szárny eltört. A dühös Foyt megrohamozta az autót, nekiment a tankolónak, az üzemanyag kifolyt, és tűz ütött ki a boxutcában. A tüzet gyorsan eloltották. Foyt kiesett a versenyből, mindössze egy körrel maradt le a 10.000 mérföldes pályafutásról a Speedwayen. Al Unser, Sr. büntetést kapott, mert áthajtott a légtömlőn, ami miatt visszaesett a tabellán, Al Unser, Jr., aki az első ötben volt, a 91. körben motorhiba miatt kiesett.

Második félidő Szerkesztés

A verseny felénél már csak négy autó volt az élen. Ezek sorrendben Mario Andretti, Emerson Fittipaldi, Tom Sneva és Danny Sullivan voltak. A zöld zászlós boxkiállások után Sullivan a 2. helyre lépett előre azzal, hogy közülük egyedüli versenyzőként csak üzemanyaggal állt meg.

Danny Sullivan megpördültSzerkesztés

Röviddel a féltáv után Danny Sullivan rádióhívást kapott a csapatától, de félreértette az üzenetet. Azt hitte, hogy már csak 12 kör van hátra. A valóságban még több mint 80 kör volt hátra. Sullivan gyorsan felpörgette a turbófeltöltőt, és elkezdett közeledni Andrettihez az élen. A 120. körben Sullivan az első szakaszon belülre húzódott, és az első kanyarba érve átvette a vezetést. Andretti tartotta magát, és arra kényszerítette Sullivant, hogy a sárga vonal alatt, a kissé durva és sík pályán előzzön. Hirtelen az autó megcsúszott, amikor Sullivan leért a kötényről, és a hátsó része elszabadult. Az irányíthatatlanná vált Sullivan autója az óramutató járásával ellentétes irányban 360°-os pörgésbe kezdett, közvetlenül Andretti előtt a déli rövid csúszdán. Andretti lecsípte az autóját a belső oldalra, és sértetlenül elsuhant mellette. Eközben Sullivan teljesen megpördült, nem ütközött semmivel, és a motor egy pillanatra leállt. Amikor a gumifüst eltűnt, Sullivan észrevette, hogy a helyes irányba mutat, és sebességbe tette az autót. A motor beindult, és Sullivan erőből elhúzott, hogy folytassa a versenyt.

A megpördülést azonnal az Indy történetének egyik legvillanyosabb pillanatának tartották, mind Andretti azon képessége miatt, hogy kikerülte Sullivan megpördülő autóját, mind pedig Sullivan megpördülésből való felépülése miatt. Sullivan 50-50%-ban ügyességnek és “hülye szerencsének” tartotta, hogy sértetlenül megúszta a megpördülést. Andretti a másodperc töredéke alatt döntött úgy, hogy belülre fordul (a nehezebb lépés, a saját autójának lecsípése), ami a két évvel korábbi, nagyon hasonló incidensből szerzett tapasztalatainak volt köszönhető. Az 1983-as versenyen Andretti majdnem ugyanilyen helyzetbe került, amikor Johnny Parsons megpördült előtte az első kanyarban. Andretti kénytelen volt kívülről megpróbálni kikerülni Parson autóját, a két autó összeütközött, és Andretti keményen a betonfalnak csapódott.

#3 Mario Andretti, #40 Emerson Fittipaldi, #20 Don Whittington

A sárga zászló azonnal előkerült, és Sullivan és Andretti is megállt a boxban gumi és üzemanyagért. A megállásukkal Emerson Fittipaldi rövid időre az élre állt, amíg ő is meg nem állt a figyelmeztetés alatt. Így Andretti ismét az élre állt, Tom Sneva lett a második, Sullivan pedig a harmadik. Az újraindításkor több lekörözött autó is elindult az élen haladók előtt. A 124. körben az 1-es kanyarban Howdy Holmes lesodródott Rich Vogler hátsó negyedébe. Vogler keményen a falnak csapódott, és az élen haladók elé csúszott. Andretti elkerülte a roncsot, de Sneva elzárta a fékeket és megpördült Sullivan előtt, aki sértetlenül elsuhant. Sneva a falnak csapódott, de nem sérült meg. Vogler agyrázkódással és két vágással a szemhéja felett a Methodist Hospitalba szállították további kezelésre.

A takarítás után a verseny ismét Mario Andretti vezetésével és Danny Sullivan második helyével folytatódott. A 140. körben Sullivan másodszor is megpróbálta megelőzni Andrettit, pontosan ugyanott, ahol 20 körrel korábban. Ezúttal tisztán sikerült az előzés, és elkezdett elhúzni.

Danny Sullivan az utolsó 50 körben elkezdett tetszés szerint elhúzni. Mario Andretti kezdett küszködni, és több körön keresztül Emerson Fittipaldi előzte meg a második helyért.

BefejezésSzerkesztés

Mario Andretti a 175. körben elkapta a fonalat, amikor John Paul, Jr. ütközött a 2-es kanyarban. Paul elvesztette az egyik kerekét, és majdnem frontálisan a külső falnak pördült a kettes kanyar közelében. Nem sérült meg súlyosan. Andretti eközben felzárkózott Sullivan mögé, és az utolsó körökben szorossá tette a versenyt.

Miután szinte egész délután tényező volt, Emerson Fittipaldi alacsony olajnyomás és törött üzemanyagvezeték miatt 12 körrel a vége előtt kiesett a versenyből.

A 192. körben Bill Whittington a 3-as kanyarban ütközött. A baleset miatt három körrel a vége előtt újraindult a verseny. Andretti három autóval Sullivan mögé sorakozott fel, és amikor kigyulladt a zöld, mindkét lekörözött autót gyorsan le tudta szedni. Két körrel a vége előtt Sullivan kényelmes, 2,4 másodperces előnyre tett szert. Andretti nem tudott felzárkózni, és Sullivan 2,477 másodperces előnnyel nyerte első Indy 500-as futamát Mario Andretti előtt.

Andretti 1969-es győzelme mellett a legjobb helyezését érte el a versenyen. Andretti egy interjúban csalódottan nyilatkozott: “A második hely szívás. Ez volt a legjobb esélyem a győzelemre az 1969-es győzelmem óta. Sokat kihoztunk az autóból, de ez nem volt elég jó. Rengeteg helyet hagytam Dannynek a pályán, ő pedig megpördült. Én választottam az utat, és történetesen ez volt a helyes út. Tudtam, hogy megsült, amikor lement a kötényen, de… csak szerencséje volt, ez minden.”

A győzelméről Sullivan később, 1995-ben így nyilatkozott:

“Mario és én a legjobb barátok vagyunk, de annyira bosszantotta a vereség, hogy egy évig nem beszélt velem. Néhány hónapig bárkit megpacsizott, csak engem nem. Ez bosszantotta, mert úgy érezte, hogy már megnyerte. Valószínűleg nekem volt a mezőny legjobb autója, és neki is, de végül én kerültem ki győztesen.”