1985 Indianapolis 500

První řada (zleva doprava): #10 Bobby Rahal na vnější straně, #37 Scott Brayton uprostřed, #6 Pancho Carter na pole position.

StartEdit

Před závodem byli první dva kvalifikovaní, Pancho Carter a Scott Brayton, považováni za outsidery kvůli problémům se spolehlivostí motoru Buick. V den závodu byl favoritem Mario Andretti.

Den závodu začínal slunečným a teplým počasím. Mary F. Hulmanová dala krátce před jedenáctou hodinou dopoledne pokyn k nastartování motorů a závodní pole vyrazilo do tempových kol. Při zelené vlajce Bobby Rahal odstartoval z vnější strany první řady a v první zatáčce se ujal vedení. Brayton se usadil na druhém místě, ale polester Carter se propadl na čtvrté místo. Ve třetí zatáčce se Mario Andretti odpoutal od Braytona na druhém místě a Rahal pokračoval ve vedení prvního kola.

V prvních několika kolech se Carter propadl pořadím a v 6. kole zajel do boxů s porouchaným olejovým čerpadlem. Stal se tak po Cliffu Woodburym z roku 1929 druhým jezdcem, který skončil na posledním 33. místě.

Bobby Rahal vedl prvních 14 kol. V 15. kole George Sniderovi a Josele Garzovi praskl motor, což přineslo první varování. Mario Andretti měl rychlejší zastávku v boxech a v 16. kole se objevil na trati jako nový lídr.

První polovinaEdit

Den Buicků skončil v 19. kole, kdy Scott Brayton zastavil na trati s prasklým motorem kvůli prasklé stěně válce. Poté, co si Bobby Rahal udržoval těsný náskok před Andrettim, zajel v 52. kole do boxů s problémem s wastegatem turbodmychadla. Po několika dlouhých zastávkách v boxech Rahal nakonec odstoupil po 84 kolech.

Mario Andretti nadále dominoval, druhý byl nyní Danny Sullivan. Vysoko se drželi také Emerson Fittipaldi, Al Unser, Jr. a Al Unser, Sr.

V 61. kole zajel do boxů A. J. Foyt se špatně ovladatelným vozem na 20. místě. Po bouřlivé výměně názorů s jeho posádkou bylo zjištěno, že má zlomené přední křídlo. Naštvaný Foyt vtrhl kolem vozu, narazil do palivové nádrže, palivo se rozlilo a v boxech začalo hořet. Požár byl rychle uhašen. Foyt ze závodu odstoupil jen jedno kolo před dosažením hranice 10 000 mil v kariéře na okruhu Speedway. Al Unser starší byl penalizován za přejetí vzduchové hadice, čímž se propadl pořadím, Al Unser mladší, který byl v první pětce, odstoupil v 91. kole s poruchou motoru.

Druhá polovinaEdit

V polovině závodu zůstaly na čele pouze čtyři vozy. V pořadí to byli Mario Andretti, Emerson Fittipaldi, Tom Sneva a Danny Sullivan. Po zastávkách v boxech pod zelenou vlajkou se Sullivan posunul na druhé místo, protože jako jediný z nich absolvoval zastávku pouze na palivo.

Danny Sullivan se roztočilEdit

Krátce po polovině závodu dostal Danny Sullivan od své posádky rádiový hovor, ale špatně porozuměl zprávě. Myslel si, že mu říkají, že do konce závodu zbývá už jen 12 kol. Ve skutečnosti zbývalo ještě přes 80 kol. Sullivan rychle zvýšil výkon turbodmychadla a začal se blížit k Andrettimu v boji o vedení. Ve 120. kole se Sullivan na předním úseku dostal na vnitřní stranu a do první zatáčky se ujal vedení. Andretti se držel na místě a donutil Sullivana k předjetí pod žlutou čárou na poněkud drsném a rovném povrchu. Když Sullivan vyjel z nájezdové plochy, vůz náhle podklouzl a zadní část se uvolnila. Sullivanův vůz se vymkl kontrole a začal se otáčet o 360° proti směru hodinových ručiček přímo před Andrettim v jižním krátkém žlabu. Andretti přitiskl svůj vůz k vnitřní straně a bez úhony proklouzl kolem. Mezitím se Sullivan úplně roztočil, do ničeho nenarazil a motor se na okamžik zastavil. Když se kouř z pneumatik rozptýlil, Sullivan si všiml, že míří správným směrem, a zařadil rychlost. Motor chytil a Sullivan se pod výkonem odpoutal a pokračoval v závodě.

Roztočení bylo okamžitě považováno za jeden z nejvíce elektrizujících momentů v historii Indy, a to jak pro Andrettiho schopnost vyhnout se Sullivanovu roztočenému vozu, tak pro Sullivanovo zotavení z roztočení. Sullivan považoval za 50/50 dovednost a „hloupé štěstí“, že z otáčení vyvázl bez úhony. Andrettiho rozhodnutí ve zlomku vteřiny stočit se na vnitřní stranu (což byl obtížnější pohyb a přimáčknutí vlastního vozu) bylo výsledkem jeho zkušeností z velmi podobného incidentu o dva roky dříve. V závodě v roce 1983 čelil Andretti téměř identické situaci, když se před ním v první zatáčce roztočil Johnny Parsons. Andretti byl nucen pokusit se vyhnout Parsonovu vozu na vnější stranu, oba vozy se srazily a Andretti tvrdě narazil do betonové zdi.

#3 Mario Andretti, #40 Emerson Fittipaldi, #20 Don Whittington

Okamžitě se objevila žlutá vlajka a Sullivan i Andretti absolvovali zastávky v boxech pro pneumatiky a palivo. Jejich zastávky na krátkou dobu vynesly Emersona Fittipaldiho do vedení, dokud i on nezastavil pod varováním. Andretti se tak vrátil do vedení, druhý byl Tom Sneva a třetí Sullivan. Při opětovném startu se před vedoucí závodníky dostalo několik vozů. Při nájezdu do první zatáčky ve 124. kole Howdy Holmes sjel do zadní části vozu Riche Voglera. Vogler tvrdě narazil do zdi a smykem se dostal před vedoucí závodníky. Andretti se vyhnul havárii, ale Sneva zablokoval brzdy a roztočil se před Sullivanem, který proklouzl bez úhony. Sneva narazil do zdi, ale nebyl zraněn. Vogler byl s otřesem mozku a dvěma řeznými ranami nad očním víčkem letecky převezen do Methodist Hospital k dalšímu ošetření.

Po vyčištění se závod opět vrátil do stavu Mario Andretti vede a Danny Sullivan je druhý. Ve 140. kole se Sullivan podruhé pokusil dostat před Andrettiho, a to přesně na stejném místě jako před 20 koly. Tentokrát se mu to podařilo čistě a začal ujíždět.

Danny Sullivan začal v závěrečných 50 kolech ujíždět podle své vůle. Mario Andretti začínal bojovat a na několik kol ho předjel Emerson Fittipaldi v boji o druhé místo.

FinishEdit

Mario Andretti chytil ve 175. kole trhlinu, když John Paul, Jr. havaroval ve 2. zatáčce. Paul přišel o kolo a téměř čelně narazil do vnější zdi poblíž druhé zatáčky Suites. Nebyl vážně zraněn. Andretti se mezitím zařadil za Sullivana a v posledních kolech závod uzavřel.

Téměř celé odpoledne byl Emerson Fittipaldi důležitým faktorem, ale pouhých 12 kol před koncem závodu odstoupil kvůli nízkému tlaku oleje a prasklému palivovému potrubí.

V 192. kole havaroval Bill Whittington ve 3. zatáčce. Tato havárie vedla k restartu tři kola před koncem. Andretti se zařadil tři vozy za Sullivana, a jakmile se objevila zelená, dokázal rychle odjet oba vozy. Dvě kola před koncem měl Sullivan pohodlný náskok 2,4 sekundy. Andrettimu se nepodařilo náskok snížit a Sullivan vyhrál svůj první závod Indy 500 s náskokem 2,477 sekundy před Mariem Andrettim.

Andretti vyrovnal své nejlepší umístění v závodě kromě vítězství v roce 1969. Andretti byl v rozhovoru zklamaný a prohlásil: „Druhé místo je na nic. Byla to moje nejlepší šance na vítězství od mého vítězství v roce 1969. Z auta jsme vytěžili hodně, ale nestačilo to. Nechal jsem Dannymu dole na letištní ploše spoustu místa a on se prostě roztočil. Vybral jsem si cestu a shodou okolností to byla správná cesta. Věděl jsem, že je uvařený, když sjížděl po letištní ploše, ale… měl prostě štěstí, to je všechno.“

O svém vítězství Sullivan později v roce 1995 prohlásil:

„Mario a já jsme nejlepší přátelé, ale porážka ho tak naštvala, že se mnou rok nemluvil. Několik měsíců si plácl s kýmkoli jiným než se mnou. Štvalo ho to, protože měl pocit, že má vyhráno. Měl jsem pravděpodobně nejlepší auto z celého pole a on také, ale nakonec jsem z toho vyšel jako vítěz.“