Baschetul feminin UTEP fură un thriller OT de la New Mexico State, 80-76

EL PASO, Texas – Sophomore Katia Gallegos și senior Dejanae Roebuck au marcat cele mai mari performanțe ale carierei de puncte în drumul spre victoria în prelungiri a echipei de baschet feminin UTEP (1-0, 0-0 C-USA), care a deschis sezonul, 80-76, în prelungiri, asupra rivalei I-10 New Mexico State (0-1, 0-0 WAC), miercuri după-amiază, la Don Haskins Center.

Gallegos a condus direct la coș cu mai puțin de cinci secunde rămase din timpul regulamentar cu un layup de egalare a meciului pentru a egala atât scorul la 68-68, cât și fostul său record al carierei de 23 de puncte. La un minut de la începerea reprizei suplimentare, Roebuck a marcat singura sa aruncare de trei puncte din meci pentru a le aduce pe Miners la 71-70 și la conducere pentru tot restul competiției. Roebuck a marcat șase din cele 15 puncte ale carierei sale în prelungiri.

Patru jucătoare – gărzile Sabine Lipe și Gallegos și atacantele Michelle Pruitt și Brenda Fontana – au scos fiecare câte șase panouri pentru a le ajuta pe Miners să le depășească pe Aggies cu 44 la 33.

UTEP a aruncat 41,9 la sută din teren, dar cea mai mare diferență în joc a venit la banda de caritate, Miners reușind 25 din cele 37 de aruncări libere, comparativ cu cele șase ale lui Aggies.

Gallegos i-a fentat pe Aggies pentru două recuperări și două layup-uri ușoare pe posesii consecutive la începutul meciului pentru a ajuta UTEP să aibă un avantaj de 17-12 în primul sfert. NM State a răspuns în repriza a doua, aruncând la o rată de 68,1, în timp ce a mers un perfect 3-3 din afara arcului. Minerii și Aggies au făcut schimb de lovituri în repriza a doua, scor 35-35. Cele două aruncări libere ale lui Gallegos cu 17 secunde rămase, extinzând avantajul UTEP cu două posesii, au fost cele care au scos meciul din mână.

Garda studentă Avery Crouse a contribuit cu nouă puncte și cinci recuperări la rândul ei în doar 25 de minute de joc. Proaspătul atacant Brenda Fontana a fost o prezență valoroasă de pe bancă, cu primul ei blocaj din carieră, puncte (5) și recuperări (6). Un alt atacant boboc, Elina Arike, a înregistrat, de asemenea, primele sale puncte din carieră (4) în uniforma Miner.

Minerii au câștigat acum opt din ultimele 11 confruntări cu adversarii lor de peste graniță.

Baschetul feminin alUTEP revine în acțiune la Don Haskins Center sâmbătă, când va găzdui Incarnate Word (0-1, 0-0 Southland) la ora 13:00 MT pe 28 noiembrie.